W lutym i marcu 2025 roku w naszej szkole odbyła się akcja związana z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu, który był 11 lutego. Celem wydarzenia było zwiększenie świadomości uczniów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz promowanie pozytywnych zachowań w sieci.
Wychowawcy oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o zagrożeniach internetowych, ochronie danych osobowych, cyberprzemocy oraz zasadach kulturalnej komunikacji online.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
W ramach zajęć informatycznych uczniowie uczestniczyli w interaktywnych lekcjach online:
klasy 7-8 „Dopamina” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas?, oraz e-lekcja z Sędzią "Hejt, trolling i memy - o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie",
klasy 4-5 „Wyłącz, by odpocząć”, klasy 1-3 Sieciakowa lekcja-"Kto jest po drugiej stronie?"
Młodsi uczniowie przygotowali plakaty promujące bezpieczne korzystanie z Internetu, aby przypominać wszystkim o zasadach odpowiedzialnego surfowania po sieci oraz lapbooki – kreatywne książeczki zawierające najważniejsze informacje o bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie opracowywali zagadnienia takie jak: silne hasła, ochrona prywatności czy reagowanie na niebezpieczne sytuacje online.
Uczniowie klas 4-5 zaprojektowali etui dla swojego smartfona, do którego stworzyli papierowy prototyp. Najstarsi natomiast przygotowali krzyżówki związane z tematyką DBI, które rozwiązywali, a hasłem było: "Cyberprzemoc".
Akcja DBI spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Dzięki różnorodnym formom aktywności dzieci nie tylko zdobyły cenną wiedzę, ale również miały okazję do kreatywnej pracy i współpracy. Wychowawcy podkreślali duże zaangażowanie uczniów, a nauczyciele informatyki zwracali uwagę na większą świadomość młodych internautów.
Na zakończenie wydarzenia najlepsze prace plastyczne i lapbooki zostały wyeksponowane na gazetce. Wydarzenie pokazało, jak ważne jest kształtowanie odpowiedzialnych postaw w sieci i na pewno będziemy kontynuować podobne działania w przyszłości.
Koordynatorzy: E. Miedzińska, A. Mackiewicz