28 stycznia obchodzimy święto nietypowe Dzień Klocków LEGO. Dlatego w poniedziałek uczniowie przynieśli swoje "zapasy" klocków. Wszyscy tworzyli dziś z LEGO duże i małe projekty, według instrukcji i własnej wyobraźni. Było super! Układanie klocków LEGO to niesamowita przygoda, która rozwija u dzieci kreatywność, uczy cierpliwości.
Dzień Klocków LEGO
- 22
WOŚP 2024
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu Małym grają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
3
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
Dzień Babci i Dziadka 26.01.2024.
,, Dziś dla babci słońce mamy. i całuski dla dziadziusia. Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia. Aby babcia i dziadziunio w zdrowiu długo żyli. Aby uśmiech dla nas mieli w każdej wolnej chwili".
21 i 22 styczeń to wyjątkowe daty w kalendarzu - Święto wszystkich Babć i Dziadków. To dni pełne uśmiechów, radości, wzruszeń i ciepła. Dziadkowie w życiu rodzinnym są dla swoich wnucząt źródłem wszelkich pozytywnych emocji. To właśnie Babcia i Dziadek kochają, rozpieszczają, kultywują tradycje rodzinne i opowiadają o swoich przodkach. Z okazji Dnia Babci i Dziadka nasze przedszkolaki przygotowały bogaty montaż słowo - muzyczny. Poprzez wiersze, piosenki, tańce i własnoręcznie wykonane upominki podziekowały swoim dziadkom za ich miłość, opiekę i troskę. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości od Swoich wnuków, radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności na każdy dzień!
71
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
Następni uczniowie z klasy drugiej odwiedzili pierwszoklasistów. Dzieci wysłuchały kolejne wiersze Juliana Tuwima. Serdecznie dziękuję za współpracę wychowawczyni Joannie Kukiołczyńskiej oraz wszystkim chętnym drugoklasistom za pomoc w rozwijaniu u młodszych kolegów zainteresowań czytelniczych. Wychowawca klasy drugiej Monika Namysł
Żywa lekcja historii
26 stycznia kolejny raz w naszej szkole odbyła się "Żywa lekcja historii”. Nasi uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek historycznych, a dzięki tym zajęciom przekonali się, że historii można się uczyć nie tylko siedząc w szkolnej ławce.
17
Wyjazd do Krotoszyna na spektakl teatralny
W dniu dzisiejszym najmłodsze klasy naszej szkoły wybrały się na spektakl teatralny pt. „Baśnie 1000 i jednej nocy" do Krotoszyna. Po spektaklu uczniowie udali się do biblioteki miejskiej, którą odwiedzili po raz pierwszy. Pani bibliotekarka oprowadziła nas po wszystkich salach, opowiedziała o zbiorach. A także zaproponowała ciekawe zajęcia plastyczno- techniczne. To był mile spędzony czas.
37
Dzień Babci i Dziadka
Babcia i Dziadek to osoby, które w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego uczniowie Naszej szkoły własnoręcznie wykonali upominki. 21 i 22 stycznia to doskonała okazja, aby swoim Babciom i Dziadkom podziękować za miłość, opiekę i troskę, a jednocześnie życzyć szczęścia, pomyślności oraz co najważniejsze – dużo zdrowia.
1
Eliminacje do Konkursu Recytatorskiego
We wtorek 16 stycznia w drugiej klasie odbyły się eliminacje klasowe do Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego wierszy Juliana Tuwima.
Podczas recytacji chętni uczniowie mogli zaprezentować siebie przed całą klasą, każdy otrzymał gromkie brawa, co sprzyjało integracji zespołu klasowego. Wyłonionym zwycięzcą została Blanka. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Blance życzymy sukcesu w etapie międzyszkolnym, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Kobylinie.
4
Ogólnopolska Olimpiada z języka angielskiego.
W tym tygodniu uczniowie klas 2-3 oraz 4-7 wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Angielskiego OLIMPUS i OLIMPUSEK. Zmierzyli się z zadaniami, które niekoniecznie były dla nich łatwe i oczywiste. Brawa dla chętnych uczestników! Wyniki w marcu.
Alfabet logopedyczny
Alfabet Logopedyczny. 12.01.2024. W ramach realizacji projektu edukacyjnego,, Alfabet Logopedyczny" dzieci wykonały kolejne zadania - C - jak Celinka i F - jak fryzjer. Głównym celem zajęć było rozwijanie sprawności aparatu mowy, wydłużanie fazy oddechowej oraz kształtowanie prawidłowego toru oddechowego.
15
Dziadkowie czytają wnukom w przedszkolu
,,Książka, to duchowy testament, jaki przekazuje jedno pokolenie drugiemu..."
Hercen
W ramach akcji ,, Dziadkowie czytają wnukom" dnia 11.01.2024 r. nasze przedszkole odwiedziła Pani Marta Robakowska babcia naszego kolegi Stasia, która przeczytała bajki dla dzieci. Celem spotkania było przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi międzypokoleniowych. Każde dziecko zostało obdarowe słodkim upominkiem. Bardzo serdecznie dziękujemy za niespodzianki oraz poświęcony czas.
5
Kolędowanie
W święto Objawienia Pańskiego w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Zalesiu Wielkim odbyło się uroczyste kolędowanie przy akompaniamencie zespołu ONI. Uczniowie naszej szkoły oddali pokłon Bożej Dziecinie śpiewając i tańcząc na chwałę bożą.
Literkowe memory
W miesiącu grudniu uczniowie klasy pierwszej, poznając kolejne litery, stworzyli „Literkowe memory”, a następnie zagrali we własnoręcznie przygotowaną grę. Grając w tę pełną dynamiki grę, uczniowie doskonalili umiejętność skupiania uwagi, wzmocnienie pamięci oraz rozwijali strategiczne myślenie. Następnie, poszukiwali liter zdrapując przygotowane zdrapki. Ćwiczyli cierpliwość, a także doświadczali niespodzianki i satysfakcji, odkrywając ukryte litery. Ostatnim grudniowym zadaniem był „Sprint literowy”. Klasa, podzielona na dwa zespoły, miała wyruszać z drugiego końca sali do tablicy, aby zapisać litery alfabetu. Uczniowie losowali litery małe, a ich zadaniem było jak najszybciej zapisać na tablicy litery wielkie. Gra, łącząca ruch fizyczny, rywalizację i naukę liter sprzyjała integracji i aktywności fizycznej.
Dzień Słomki
Podczas Dnia Słomki, który obchodzony jest 3 stycznia uczniowie klasy drugiej dowiedziali się, że można wykorzystać tą cienką, kolorową rurkę do świetnej zabawy. Zarówno zabawy ze słomką, jak i picie przez nią to jedna z czynności, którą dzieci bardzo lubią, a jednocześnie ćwiczą mięśnie aparatu artykulacyjnego.
2
Obchody 105 rocznicy wyzwolenia Kobylina.
3 stycznia 2024r. nasza szkolna społeczność brała udział w obchodach 105 rocznicy wyzwolenia miasta Kobylin spod zaboru pruskiego. Początek uroczystości miał miejsce pod Urzędem Miejskim poprzez zapalenie zniczy i przemarszem pod Pomnik Poległych i Pomordowanych. Po złożeniu wiązanek kwiatów przez przybyłą delegację wszyscy udaliśmy się na salę Gminnego Ośrodka Kultury. Nasza szkoła miała przyjemność wykonać część artystyczną uroczystości. Tematem przewodnim naszego przedstawienia był strajk dzieci i młodzieży, gdyż to właśnie młodzi bohaterowie, aby stanąć w obronie mowy swoich przodków, aby walczyć o polskość, odmówili władzom pruskim nauki religii w języku niemieckim. WOLNOŚĆ, ODWAGA, PATRIOTYZM, BÓG, HONOR I OJCZYZNA to wartości, które były nadrzędne dla bohaterów przedstawianych wydarzeń. Tekstami narracyjnymi, scenkami tematycznymi, wyrecytowanymi wierszami, wyśpiewanymi piosenkami i wykonanymi tańcami chcieliśmy oddać hołd, tym wszystkim bohaterom naszej „Małej Ojczyzny” dzięki którym, 3 stycznia 1919r. Kobylin stał się WOLNYM MIASTEM.
15
Świąteczne spotkanie w szkole.
W świątecznym nastroju spotkała się dzisiaj społeczność szkolna i jej przyjaciele by wspólnie uczestniczyć w artystycznym występie przygotowanym przez naszych przedszkolaków z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie to uprzyjemnili też swoimi występami uczniowie klasy czwartej.
W klasach odbyły się wigilie klasowe, było dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, a następnie odwiedził też wszystkich uczniów gwiazdor ze słodkim upominkiem.
W wspaniałych nastrojach i z pięknymi upominkami uczniowie udali się na przerwę świąteczną i ponownie spotkają się w 2024 roku.
6542
Gwiazdor w przedszkolu
Gwiazdor w przedszkolu.
21 grudnia do naszego przedszkola przybył niezwykły gość - Gwiazdor, na którego z wielką niecierpliwością czekały wszystkie przedszkolaki. Wszyscy dobrze wiedzą, że Gwiazdor to bardzo miły i kochający dzieci staruszek. Dzieci zaprezentowały Gwiazdorkowi bogaty program artystyczny :recytowały wierszyki, śpiewały piosenki,pastorałki i kolędy. W nagrodę otrzymały od Gwiazdora prezenty. Wizyta Gwiazdora przyniosła dzieciom wiele radości. Wszyscy poczuli magię nadchodzących świąt.Podczas wspólnej wigilii dzieci z paniami dzieliły się opłatkiem składały życzenia i degustowały świąteczne przysmaki.
41
Ogólnopolski konkurs Orzeł Matematyczny
14 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs "Orzeł Matematyczny". W konkursie uczestniczyli uczniowie klas II - VII. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów. Konkurs zawierał 21 zadań zamkniętych, uczniowie mieli 60 minut na rozwiązanie testu. Koordynatorami konkursu były panie Elżbieta Miedzińska, Anna Mackiewicz i Monika Namysł. Wyniki będą nam znane w późniejszym czasie. Koszty wpisowego zostały pokryte przez Radę Rodziców.
1
Warsztaty mydlarskie w przedszkolu
,, Warsztaty mydlarskie"
,,Dnia 14.12.2023 roku w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty mydlarskie, które przeprowadziły panie mikołajki z firmy Figle Migle. Dzieci mogły samodzielnie przygotować mydełka do których dodawały różne susze, kwiaty, zioła, zapachy oraz barwniki. W czasie kiedy mydełka zasychały, panie mikołajki przeprowadziły ciekawe animacje. Radość dzieci była bezcenna. Dziękujemy Paniom prowadzącym ,, Figle Migle" za bardzo mile spędzony czas.Warsztaty zostały całkowicie sfinansowane z pieniążków zebranych za kasztany.
63
Projekt "Literki w akcji"
W ramach projektu „Literki w akcji” pierwszoklasiści w ostatnim czasie prezentowali w grupach wybraną przez siebie literę za pomocą swoich ciał. Ich zadaniem było ustalenie właściwego położenia, a następnie wykonanie zdjęcia telefonem. Pozostali uczniowie odgadywali, jaka to litera. Kolejne zadanie z projektu polegało na wykorzystaniu rolek po papierze toaletowym do formowania liter. Uczniowie, pracując w grupach lub parach, tworzyli litery, sklejając ze sobą pojedyncze elementy, a następnie ozdabiali litery według własnego pomysłu. Zadanie, które wzbudziło najwięcej zainteresowania to poznanie pisma wypukłego Braille’a. Pierwszoklasiści najpierw dowiedzieli się, jak poszczególne punkty w systemie odpowiadają podanej literze, a następnie korzystając z wytłaczanek po jajkach indywidualnie tworzyli pracę. Później ich koledzy i koleżanki zgadywali, jaką literę zakodowali. Wszystkie te zadania wzbogacały proces edukacyjny i kształtowały umiejętności artystyczne oraz współpracę wśród uczniów.